piątek, 30 marca 2012

Wielkanoc w domu

Tak, jadę do domu na Wielkanoc - to oświadczenie z mojej strony wywołało co najmniej zdziwienie na twarzach kilkorga znajomych, którzy w ostatnim czasie zapytali mnie o moje plany na początek kwietnia. Pół tysiąca kilometrów do przebycia w jedną stronę, kilka godzin intensywnej jazdy Białą Strzałą, tylko po to, by po zaledwie kilku dniach wrócić do Krakowa. Czy mi się opłaca? Pewnie nie - paliwo kosztuje, a i wysiłek jest niebagatelny - tych kilka godzin skupienia za kółkiem, najprawdopodobniej poprzedzonych kilkoma godzinami w pracy. Ale przecież nie o to chodzi...

Może nie jestem jeszcze na tyle dorosła, by całkowicie odciąć się od domu rodzinnego i zdecydować na samotne święta w Krakowie? Czasem kusi mnie wprawdzie myśl, żeby właśnie w te wolne, świąteczne dni wyjechać gdzieś i po prostu pobyć tylko ze sobą. Przemyśleć kilka spraw na spokojnie i w ciszy... Ale przecież ja właśnie na co dzień jestem sama i mam dość czasu na myślenie i kontemplowanie tej pustki moich 33 mkw.A może to nieodcięta do końca wirtualna pępowina rozciągnięta na dystansie 500 kilometrów nie pozwala mi na pozostanie tutaj? Wiem, że moja nieobecność sprawiłaby przykrość rodzicom i babci. Że mieliby żal. I poddaję się tej wizji, pozwalam jej rosnąć, aż poczuję dławiący ucisk tęsknoty w gardle. I wyrzuty sumienia, że chciałabym ich porzucić nawet w tak wyjątkowym czasie. Choć przecież codziennie porzucam ich na nowo, układając sobie życie tutaj, w Galicji, a nie tam, w odległej Wielkopolsce. 

W Święta robię wyjątek. Zarzucam dorosłość i samodzielność, wracając w skórę dziecka, które chce po prostu pobyć z bliskimi. Tak, jasne - mieszkam w Krakowie, pracuję w Krakowie, tu mam przyjaciół, znajomych, rozrywki i obowiązki... Ale boję się zostać tu w Wielkanoc (i inne święta) i przyjąć w ten sposób do wiadomości, że oto dokonało się wielkie cięcie. Chcę chociaż na tych kilka dni mieć do kogo wrócić.

Tak, jadę do domu na Wielkanoc. Wsiądę niedługo w auto, do którego spakuję walizkę, trochę ciast i książek, a później pognam w stronę zachodnich rubieży, by zatopić się na chwilę w mojej dawno zarzuconej "grodziskości". Obejdę stare kąty, spotkam się może z którymś ze znajomych, odkryję, co się zmieniło, a co pozostało niezmienione... I pewnie - paradoksalnie - zaraz zatęsknię za Krakowem, choć przecież w moim zamkniętym na cztery spusty mieszkaniu nie będzie na mnie czekać nikt poza dwoma pluszowymi nietoperzami i równie pluszową żyrafą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz